Pracovní schůzka projektových partnerů v saském Eibenstocku
Koncem září se v saském městečku Eibenstock konala dvoudenní schůzka projektových partnerů s Leadpartnerm, kterou tentokrát organizovali kolegové z Ludwig-Maximilians-Universität München. Jejím cílem bylo sdělit ostatním, jaké pokroky v projektu daný partner v letních měsících udělal.
Mezi významné počiny patřil pokus o tavení kasiteritu, tedy simulace historického získávání cínu za různých výchozích podmínek. Pokus vedl Ken Massy z mnichovské univerzity. Vědečtí pracovníci z Masarykovy univerzity v Brně dále analyzovali vzorky získané při terénních prospekcích a z muzeí na přítomnost kasiteritu a cínu. Vědečtí pracovníci z Technische Universität Dresden vymodelovali lesní krajinu v oblasti Dippoldiswalde od počátku 11. století v proměnách času. Kolegyně z teplického a ehrenfriedersdorfského muzea odsouhlasily časový harmonogram výstavy a domlouvaly požadavky na jednotlivé vystavované exponáty, ty budou tlumočit na schůzce se zástupci firmy, jež výstavu graficky ztvární. Naše pracoviště představilo místa, která byla vytipována na základě LIDARu k terénnímu průzkumu.
Ve jmenovaném období natáčel dokumentarista Petr Mikšíček, krátké filmy zaznamenávající metody, jež používají výzkumní pracovníci v rámci realizace našeho projektu. Ty budou poté prezentovány na závěrečné putovní výstavě.
Druhý den se pracovní schůzky zúčastnili i zástupci asociačních partnerů, kterým dr. Hemker z Landesamt für Archäologie shrnula dosavadní činnost a výsledky práce jednotlivých projektových partnerů. Poté následovala tradiční exkurze do terénu, naše kroky směřovaly do několik kilometrů vzdáleného, rozsáhlého rýžoviště v Sauschwemme. Za profesionální prohlídku naleziště děkujeme kolegům z Landesamt für Archäologie.
Další pracovní schůzka se bude konat před Vánocemi, tentokrát online.