Více o projektu na:
Projekt je podporován fondem Evropské Unie pro regionální rozvoj v programu spolupráce Freistaat Sachsen – Tschechische Republik 2014 – 2020 / Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020.
Opatření: Podpora školních projektů a profesní kvalifikace v oblasti vzdělávání.
Prioritní osa: Investice do vzdělávání, odborné přípravy a odborného výcviku k získávání dovedností a do celoživotního učení.
Schválené trvání projektu: 18. 12. 2020 – 30. 6. 2022
Zahájení projektu: 1. 10. 2022
Prodloužení projektu: Projekt bylo prodloužen do konce října 2022
Vedoucí partner: Zemský úřad pro archeologii Sasko
Projektový partner: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i.
Cíl projektu: Obecným cílem projektu je posílit vzdělávací a komunikační práci míst světového dědictví UNESCO v Dippoldiswalde a hornickém regionu Měděnec zejména s ohledem na podporu zaměstnatelnosti mladistvých a mladých dospělých.
Pozornost bude zaměřena na vzdělávání dětí a mladistvých zejména v oblasti archeologie hornictví v hornických krajinách UNESCO a to v rámci mimoškolních vzdělávacích skupin. Z dětí by se měli stát vyslanci světového dědictví předávající znalosti a nadšení pro hornickou minulost regionu. Výhledově v další kariéře i s možností uplatnění v turistickém ruchu. Důraz bude kladen na spolupráci českých a saských dětí. Na české straně bude mimoškolní aktivita realizována v ARCHEOKlubu Kadaň. Projektové dny s přednáškami a praktickými ukázkami pro děti je možné realizovat ve školách v regionu na základě předchozí domluvy.
Zároveň bude součástí vzdělávání tzv. multiplikátorů, tedy učitelů, zaměstnanců místní správy, muzeí a dalších mimoškolních vzdělávacích institucí. Tito by měli být na odborných workshopech a exkurzích seznámeni s potenciálem vybraných hornických krajin UNESCO pro vzdělávání dětí a veřejnosti.
Výstupem projektu bude mj. populárně naučná kniha o hornické (montánní) archeologii určená k dalšímu vzdělávání učitelů a žáků.

Aplikace Kremsiger3D
Průvodce po zaniklém hornickém sídlišti na Kremsigeru.

Aplikace HistoryVision
Virtuální montánně archeologický průvodce po Přísečnicku a okolí.

Montánní archeologie v Krušných horách
Stručný úvod do archeologie hornictví ve světovém dědictví UNESCO hornický region Erzgebirge/Krušnohoří.
V rámci propagace programu a hledání dětí do mimoškolní pracovní skupiny jsme navštívili dne 24. 9. 2022 Gymnázium Kadaň abychom v rámci mimořádné hodiny dějepisu přednesli přednášku Montánní archeologie v Krušných horách. Žáky a paní učitelku jsme pozvali na exkurzi na Měděnec do štoly Marie Pomocná. Exkurze se uskutečnila 8. 10. 2021. Děti s hlubším zájmem jsme vzali na vyjížďku po montánně archeologických lokalitách v okolí Měděnce.


Po přípravné fázi, kdy jsme připravili podklady pro vzdělávání dětí v montánní archeologii se děti ze ZŠ Zdeňka Koblice v Kadani a mladiství z Gymnázia Kadaň poprvé sešli v ARCHEOKlubu Kadaň. Od 4. 11. 2021 běží skupina mimoškolního vzdělávání v hornické archeologii pro menší děti a od 3. 11. 2021 skupina pro mladistvé. Vyučují a experimenty vedou Mgr. Jana Šílová, Mgr. Martin Šíl a
Mgr. Michaela Balášová. Informace o průběhu Archeoklubu jsou dostupné na jeho Facebooku: ARCHEOKlub

Na Workshopu se sešli zástupci projektového partnera: Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i., Lead partnera: Zemského úřadu pro archeologii Sasko, učitelů ze základních škol v regionu v ČR i Sasku, spolek Historické rudné doly Mědník a zástupci Podkrušnohorského technického muzea. Po úvodní přednášce RNDr. Michala Urbana o hornictví v okolí Měděnce byla proslovena přednáška o montánní archeologii v Krušnohoří. Velký zájem vzbudil příspěvek Martina Šíla o výuce a experimentech v hornické archeologii v ARCHEOKlubu. Účastníci si zkusili výrobu vlastních hornických kahánků, které budou vypáleny na Dni památek UNESCO 5. 6. 2022. Součástí byla exkurze do štoly Marie Pomocná na Měděnci, kde prováděl Ivan Cáder ze spolku Historické rudné doly Mědník. Workshop vzbudil živou diskusi o způsobech a možnostech vzdělávání mládeže a dětí v regionální hitorii a hornických tradicích.


Děti z ARCHEOKlubu předvedly co se v projektu za rok naučily. Prováděly Dnem světového dědictví UNESCO, který byl uspořádán na odvalu štoly Marie Pomocná na Mědníku. Prostor nám poskytl a všestraně nás podporoval spolek Historické rudné doly na Mědníku pod vedením Ivana Cádera, který take prováděl prohlídky ve štole.

Dětští i dospělí návštěvníci si mohli vyzkoušet práci horníka s mlátkem a želízkem, výrobu a výpal kahánků, orientační fotohledačku, nebo hornický trojboj spočívající v tahání rudy v hornických necičkách po překážkové dráze. Netradiční přednášku pouze za použití ručně vyrobených rekvizit přednesl K. Derner. Pomocí Skype jsme se spojili s dětmi z Dippoldiswalde, které se zůčastnily v muzeu MIBERz obdobné akce.
Děti na letní akci ve dnech 8. 8. –12. 8. 2022 denně navštěvovaly významné hornické památky v Krušnohoří. Cestou i na místě se seznamovaly s historií hornictví a s poznatky montánní archeologie. Děti navštívily Jáchymov, důl Mauricius na Hřebečné, geologickou lokalitu Mýtinka, zaniklé hornické sídliště Kremsiger na Přísečnicku a montánně archeologické lokality u Výsluní.


Kolegové ze Zemského úřadu pro archeologii Sasko nás pozvali na workshop projektu na hornickém sídlišti a dolech na Hohen Forst u Kirchbergu v Sasku. Proslovili jsme přednášky o montánní archeologii v českém Krušnohoří a o vzdělávání dětí v ARCHEOKlubu. Na oplátku jsme si poslechli velmi zajímavé příspěvky o práci s dětmi v hornických oblastech UNESCO a Krušnohoří obecně.

Následovala exkurze na Hohen Forst. Jedná se o dlouhý pinkový tah s pozůstatky hornického hrádku, a opevnění celého hornického městečka, které se původně jmenovalo Fürstenberg. Kolegové ze Zemského úřadu pro archeologii nám předvedli 3D rekonstrukci sídliště dostupnou v 360° pohledech z mobilních zařízení. Následně jsme sfárali do podzemí: do novodobé štoly napojené na pozdně středověkou štolu Martina Röhmera.

České děti z ArcheoKlubu si prohlédly výstavu výsledků archeologických výzkumů v Krušnohoří v Muzeu středověkého hornictví Krušných hor: MIBERZ. Spolu s německými dětmi předvedly u exponátů, jaké vědomosti v projektu získaly. Na procházce po městě si prohlédly informační tabule k výzkumu středověkých dolů pod zemí. Na závěr předala vedoucí projektu, paní Christiane Hemker českým i německým dětem diplom vyslance světového dědictví UNESCO.
Na statku paní Anjy Graul v Reichstädtu potom probíhaly praktické experimenty s výrobou a rozsvěcením kahánků, předením nití pomocí přeslenů, kreslením starých map apod. Na závěr jsme uspořádali hornický trojboj.



Na pozvání p. učitelky Tykalové ze základní školy Profesora Zdeňka Matějíčka v Mostě jsme v jejích 7. třídách přednesli v rámci hodin dějepisu přednášku o montánní archeologii v Krušných horách. Na ní jsme zopakovali experimenty z Měděnce, jako plavení cínu, otáčení dvojzvratného vodního kola, stavbu zemnic apod. Zároveň byly dětem předvedeny kopie hornických archeologických exponátů vystavených na dlouhodobé výstavě v Dippoldiswalde, které jsme v rámci projektu nechali vytisknout metodou 3D tisku. Tyto modely nám budou k dispozici na přednáškách a výstavách i v budoucnu.